KĄPIELE

 

Służą one do oczyszczenia sierści i skóry psów z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju. Podczas kąpieli oprócz brudu pies pozbywa się ochronnej warstwy tłuszczu, jego skóra i włosy ulegają wysuszeniu, co powoduje ich szybsze późniejsze zabrudzenie. Żeby temu zapobiec konieczne jest po kąpieli zastosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających.

 

  

Kąpiele mogą być pielęgnacyjne, czyli oczyszczające oraz lecznicze z zastosowaniem specjalnych szamponów i innych preparatów zaleconych przez lekarza weterynarii.

Kąpiel można podzielić na kąpiel pełną z użyciem  wody i szamponu oraz kąpiel  na sucho, czyli bez udziału wody z użyciem specjalnych suchych szamponów. W zależności od rasy, typu szaty i użytkowania, psa kąpiemy w razie potrzeby (gdy jest brudny) lub regularnie co jakiś czas. Psy ras pierwotnych zaleca się kapać nie częściej niż 2 razy w roku, a w pozostałych przypadkach najlepiej stosować suche szampony. Psy o włosach miękkich i skręconych kąpiemy nie rzadziej niż co 6 tygodni w specjalnych szamponach do włosów miękkich i w zależności od koloru psa. Można to zrobić samemu, lub udać się do groomera, który dobierze odpowiednie kosmetyki.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa kąpieli psów wystawowych. Jej częstotliwość zwykle zależy od częstości wystaw (niektóre psy kąpie się przed każdą wystawą).

Jeśli decydujecie się państwo wykąpać swojego pieska w domu, musicie pamiętać o tym, że odczyn pH skóry psa wynosi ok. 7,35 czyli jest zbliżony do obojętnego. Dla porówania, pH skóry człowieka to 5,5, czyli odczyn kwaśny. Doskonale więc widać, że w żadnym wypadku do kąpania psa NIE wolno używać ludzkich kosmetyków!

Przygotowując psa do kąpieli należy na wstępie dokładnie go rozczesać. Następnie należy zabezpieczyć uszy przed dostaniem się tam wody, co jest szczególnie ważne, jeśli są one zarośnięte włosami i zalepione woszczyną. Najlepiej przed kapielą oczyścić uszy z włosów i filców. Wcześniej przygotowujemy też kosmetyki (np. rozcieńczamy szampon i odżywkę) i ręczniki.

Psa wkładamy do wanny lub brodzika (psy miniaturowe możemy kapać w zlewozmywaku, oczywiście bez młynka), najlepiej na matę antypoślizgową, aby łapy się psu nie ślizgały.

Temperatura wody powinna wynosić około 38 stopni Celsjusza.

Psa moczymy, mydlimy, po czym masujemy (nie zapominając o głowie, okolicach odbytowych i genitalnych) i dokładnie spłukujemy. Czynność tę można powtórzyć.

 

Na koniec nakłada się odżywkę lub balsam, po czym ponownie dokładnie spłukujemy psa. Nadmiar wody odsączamy. W wypadku, gdy pies ma być poddany strzyżeniu lepiej przed tym zabiegiem nie nakładać odżywki ani balsamu, gdyż włos staje się wtedy cięższy, może się jakby sklejać i efekt cięcia może nie być optymalny.

Psa przenosimy np. na stolik (dla wygody) i dokładnie wycieramy ręcznikiem, choć bez mocnego tarcia, ponieważ może to spowodować kołtunienie się sierści.

  

Następnie susząc suszarką dokładnie rozczesujemy sierść  aż do całkowitego wyschnięcia. Dotyczy to szczególnie psów o wełnistej, miękkiej lub długiej szacie, a także psów z obfitym podszerstkiem. Powietrze z suszarki nie może być zbyt gorące, aby nie poparzyć skóry psa. Poza tym zbyt gorące powietrze dodatkowo mocno wysusza włos i sprawia, że staje się on łamliwy.

 

Kąpiel psa w warunkach domowych najlepiej przeprowadzić po ostatnim spacerze (szczególnie w chłodnych miesiącach).