PIELĘGNACJA PAZURÓW

 

Wzrost pazurów należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby przycinać je. Oglądając pazury zwracamy uwagę na ich stan. Zdrowe pazury powinny być błyszczące bez pęknięć i rozwarstwień. Nie może z nich nic wypływać i nie powinny wydzielać żadnego zapachu. Zapach wydobywający się z pazurów może wskazywać np. na zanokcicę.

Pazury posiadają unerwiony i mocno ukrwiony rdzeń, dlatego podczas przycinania należy na to uważać. Jest to szczególnie ważne u terierów, których pazury mają bardzo długie rdzenie.

Pazury u psa wymagają przycięcia, gdy u stojącego na twardym podłożu psa mocno dotykają ziemi. U stojącego psa koniec pazurów powinien znajdować się w powietrzu. Nie należy zapominać o dodatkowych (piątych) pazurach w kończynach przednich, oraz o wilczych pazurach w kończynach miednicznych (u niektórych ras), które same nie mają szans starcia się. Pominięcie ich w naszych okresowych oględzinach może doprowadzić do ich wrastania w miękkie tkanki i opuszki. Wrastające pazury sprawiają psu ogromny ból, mogą spowodować stany zapalne, ropnie i kulawiznę.

 

Na zdjęciu poniżej widoczny jest przypadek wrośniętego pazura u westie:

1. widok wrośniętego w tkanki pazura

2. pazur, który wróśł w ciało, widoczny jest jego mocno zakończony koniec, który sprawiał bół         wrastając w ciało

3. miejsce po przyciętym pazurze, widać dziurę po jego usunięciu

 

Na zdjęciu poniżej widać: u góry  mocno przerośnięte pazury u cocker spaniela, na dole  te same pazury po skróceniu. Do takiego stanu nie wolno dopuścić!  (zdjęcie dzięki uprzejmości firmy "Terier i terierek")