PIELĘGNACJA OKOLIC OCZU

 

Pielęgnacja  ich polega na codziennym usuwaniu wydobywającej się wydzieliny. Zaschniętą wydzielinę usuwa się zamoczoną w przegotowanej wodzie gazą. Należy również oglądać same worki spojówkowe zwracając uwagę na ich kolor i ukrwienie( nie powinny być przekrwione). Można też w razie potrzeby przemywać je roztworem soli  fizjologicznej.

Psom długowłosym, którym włosy mogą wchodzić do oczu i podrażniać je zaleca się  odpowiednie utrzymanie tych włosów (poprzez ich spinanie) lub regularne (co parę tygodni) wycinanie ich nożyczkami.

U ras, które z różnych przyczyn (np. z powodu zatkania kanałów łzowych) mają tendencję do łzawienia (york, maltańczyk, shih tzu), okolice oczu należy otoczyć specjalna troską, gdyż spływające łzy powodują brzydkie przebarwienia, a wysychając wywołują macerację naskórka (obecna sól) wokół oczu, wypadanie włosów i podrażnienia. Gdy nie ma sposobu na  powstrzymanie łzawienia trzeba okolice oczu jak najczęściej zmywać przegotowaną wodą, a po wyschnięciu posmarować  białą wazeliną (łzy spływają po niej gładko nie wsiąkając we włosy). W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zwrócić się  o poradę do lekarza weterynarii.

 

Pielęgnacja oczu na przykładzie maltańczyka (górne zdjęcia) i yorka (dolne zdjęcia). Po lewej stronie zaniedbane, z wchodzącymi do oczu włosami, z wyciekiem okolice oczu, po prawej oczy tych samych psów po zabiegach pielęgnacyjnych.